Dardanel, yüksek kaliteli kredi notu aldı

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia, Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş.’nin ulusal uzun vadeli kredi notunu A- olarak açıkladı. Kuruluş tarafından, yüksek kredi kalitesine sahip bir şirket olarak değerlendirilen Dardanel’in, yurt içi satış ve ihracat rakamlarıyla desteklenen istikrarlı büyümesi sebebiyle, yatırım için tüm göstergelerinin olumlu yönde geliştiği belirtildi.

Kurulduğu 1984 yılından bu yana sektöründeki lider konumunu koruyan Dardanel; son iki yılda yaptığı 25 milyon dolara ulaşan yatırımları, farklı kategorilerdeki inovatif ürünleri ve ihracat coğrafyasındaki genişlemeyle istikrarlı bir büyüme ivmesi yakaladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia (Group of Japan Credit Rating Agency), yapılan değerlendirme sonucunda Dardanel’in ulusal uzun vadeli kredi notunu A- olarak açıkladı. Bu sonuca göre, Dardanel yüksek kredi kalitesine sahip bir şirket olarak değerlendirilirken, finansal yükümlülüklerin yerine getirilmesi için güçlü bir kapasite varlığına işaret edildi. Raporda, şirketin yurt içi satış ve ihracat rakamları ile desteklenen operasyonel hacminin dönem boyunca istikrarlı büyümesi sebebiyle A- notu aldığı belirtildi.

Kuruluşun raporunda ayrıca; farklı lokasyonlara yayılma gücü ile ihracat seviyesindeki büyüme potansiyeli, sektördeki 38 yıllık tecrübesi ve marka itibarı, Dardanel’in güçlü yönleri arasında gösterildi.

Şirketin sektördeki güçlü liderliğine dikkat çekilirken, Türkiye’deki kişi başı konserve deniz ürünleri tüketiminin orta ve uzun vadede daha fazla büyüme fırsatı yaratma potansiyeli olduğu belirtildi. Farklı tüketici segmentlerinde çeşitli markalar ile ürün portföyünü çeşitlendirmesinin, Dardanel’in satış gücüne pozitif katkı sağladığı da raporda yer aldı.

Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Dardanel, 2021 yılında gösterdiği başarılı performansı 2022’de de sürdürerek, bu yılın ilk çeyreğinde cirosunu %89 artırdı. Ton balığı ve deniz ürünlerindeki deneyimini, yurt içi ve yurt dışında büyümeye yönelik yatırımları ve yenilikçi bakış açısıyla birleştiren Dardanel, son olarak Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin bulunduğu Fortune 500 listesinde yer aldı.

 

DARDANEL HAKKINDA

Türkiye’yi konserve ton balığıyla tanıştıran ilk marka olan Dardanel, 1984 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Çanakkale ve İstanbul’daki fabrikalarında ürettiği ton balığı, deniz ürünleri ve sandviçleriyle kendi sektörünün lideri olmayı sürdüren şirket, 2500 kişilik istihdamıyla yeni yatırımlarına devam ediyor. 2022 Brand Finance Turkey 100 ve Fortune 500 Türkiye listelerinde yer alan Dardanel, 25 ülkeye yaptığı ihracat ile Türkiye’nin gıda ihracatında da en hızlı büyüyen şirketlerinden biri konumunda.
BALIĞINI SORGULA
" width="248" height="244" alt="Dardanel"/>

BALIĞINI SORGULA

  • KODU BUL
  • SORGULA
  • SONUÇ
Aranıyor...

Girdiğin kod 4.2 milyon kayıt arasında aranıyor. Bu işlem biraz sürebilir...

Yönlendiriliyorsunuz...

0%

Girdiğin kod ile ilgili herhangi bir sonuç bulunamadı. Lütfen kontrol edip tekrar dene.d!