Balığınız nerede, nasıl yakalanıyor?

Atlas Okyanusu FAO Bölgesi 34

Pacific Star

Pacific Star

Dardanel ton balıkları sudan çıktıkları anda -18 derecelik soğuk hava depolarına gönderilir ve anında dondurulur. Dardanel Ton'ları diğer tüm ton balıklarından ayıran “tazelik” farkı tam bu sırada sağlanır.

Tüm deniz ürünlerinde, balığın yaşı, büyüklüğü ve avlandığı yere göre civa kalıntılarına rastlamak mümkündür. Ancak Dardanel balıkları büyük bir hassasiyet ve özveriyle, sanayi veya kimyasal atıklarla kirlenmemiş denizlerde 1,5 – 3 kg aralığında yakalanır. Bu yüzden Dardanel Ton balıklarında civa riski bulunmaz.

Balığınızın Ailesi

Dardanel; Atlantik Okyanusu'nun derinlerinden, sağlık dolu sofralara uzanan, başrollerinde Orkinos familyasının en hızlı iki üyesi; Yellowfin ve Skipjack'in yer aldığı, civasız bir lezzet hikayesi sunar...

Balığınızın Ailesi

Yağlı ve buzlu soğuk Atlantik derinlerinde doğup büyüyen Yellowfin ve Skipjack,
soğuktan korunmak için vucutlarına antifiriz etkisi yapan bolca yağ depolar.
Bu yüzden okyanusların en hızlı ikilisi, tam bir Omega3 deposudur.

AĞIRLIKLARI 1,5-3 KG ARASINDA DEĞİŞİR

DERİN SULARDA YAŞARLAR

75 KM/S HIZA ULAŞABİLİRLER

BESİN DEĞERLERİ YÜKSEKTİR

Balığınız sofralarınız için nasıl hazırlanıyor?

Yakalandığı an açıklarında, Dardanel'in Pacific Star adlı gemisinde dondurulan Ton Balıkları, önce Çanakkale Limanı'na oradan da Dardanel'in Çanakkale fabrikasına ulaşıyor. Burada çalışan Çanakkaleli 1000 güçlü emekçi kadın balıkların deri ve kılçıklarını itinayla temizleyerek fileto haline getiriyor. Filetolar el değmeden kutulanıp, fırınlanarak pişiriliyor.

Peki katkı maddesi
konuyor mu?

TON BALIĞI

AZICIK DENİZ TUZU

YAĞ

Dardanel Ton kutularının içinde; ton balığı, yağ ve azıcık deniz tuzu dışında hiçbir ekstra malzeme ya da katkı maddesi bulunmuyor.

Dardanel fabrikasında gerçekleşen kutulama işleminde kullanılan kutular içerisinde Bisfenol A maddesi (BPA) bulunmaz. Yani sağlıklı ambalajdır.