Dardanel Ton doğal mıdır?

Dardanel Ton %100 doğaldır. İçerisinde sadece ton balığı, çeşidine göre yağ, su ve az miktarda tuz bulunur. Bunun dışında içerisinde hiçbir koruyucu ve katkı maddesi yoktur. Doğallığı çiftlikten değil tertemiz okyanuslardan gelir.

Dardanel Ton’un balıkçıları doğaya zarar veriyor mu?

Dardanel gemilerinde, yunusların kaçabileceği özel ağlar kullanılıyor. Bu yöntem sayesinde yunuslara hiçbir zarar verilmiyor. Dardanel kutuları üzerinde göreceğiniz "Dolphin Safe" simgeleri, ton balığı yakalarken hiçbir yunusa zarar gelmediğinin garantisini veriyor.

Dardanel Ton’da ağır metal / cıva riski var mıdır?

Dardanel ton balıklarında ağır metal/cıva riski bulunmaz. Tertemiz okyanuslarda doğal avcılık ile yakalanan balıklar ülkeye giriş yaparken ağır metal (cıva, kurşun, kadmiyum) analizlerine tabii tutulur. Bu analizler her bir partide tekrarlanır. Fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler fabrika bünyesinde bulunan kalite kontrol laboratuvarımızda ve devlet tarafından akredite edilmiş laboratuvarlarda da yapılmaktadır. Analizlerden sonra balığın gümrük işlemleri tamamlanarak ithalat işlemleri gerçekleştirilir.

Dardanel Ton’un diğer markalardan farkı nedir?

Dardanel ton balıklarını Atlantik ve Hint okyanuslarında yetişen ve doğal avcılıkla yakalanan, en taze balıklar arasından seçiyoruz. 1,5 – 3 kg ağrılığında balıklar -18 derecede donduruluyor ve büyük nakliye gemileriyle Çanakkale’de bulunan fabrikamıza tazeliği bozulmadan geliyor. Ton balıklarının doğal avlanma aşamasından malzeme seçimine, geri dönüşüm süreçlerinden üretime kadar birçok alanda yüksek standartlar uyguluyoruz. Balıklar, tamamen gıda kodeksi üretim sürecine uygun bir proses ile işlendikten sonra içerisine çeşidine göre yağ ve az miktarda tuz eklenerek, Bisfenol A maddesi içermeyen sağlıklı ambalajlarımıza dolum yapılıyor. Balığımızın hikâyesinden anlaşılacağı üzere bizi diğer markalardan ayıran özelliğimiz doğal avcılık, sağlıklı ambalaj ve katkısız hazırlanan ürünlerimizdir.

Hamilelik döneminde Dardanel Ton tüketilmeli midir?

Gönül rahatlığı ile hamilelik döneminde Dardanel ton tüketilebilir. Dardanel’in doğal avcılık ile yakaladığı balıkların tamamı tertemiz okyanuslardan gelir ve %100 doğaldır. Ton balığı yüksek oranda Omega 3 içermesi, doymuş yağ oranının düşük olması ve yüksek protein içermesi sebebiyle hamilelikte tüketilebilir.

Dardanel Ton balığının nereden geldiğini nasıl öğrenebilirim?

Dardanel şeffaflık ilkesini önemsiyor. 2017 yılından bu yana sürdürdüğümüz Balığını Sorgula sistemi ile balığın avlanma aşamasını, cinsini ve hangi gemilerle taşındığını izleyebilirsiniz.  Dardanel kutularının üzerinde yer alan ve her kutuya özel olan kodu internet sitemizdeki “Balığını Sorgula” bölümüne girerek balığınızın nerede tutulduğunu öğrenebilirsiniz.

Dardanel Ton sağlıklı ambalajlı mıdır?

Dardanel fabrikasında gerçekleşen kutulama işleminde kullanılan kutular içerisinde Bisfenol A maddesi (BPA) bulunmaz. AB standartlarında üretim yapan Dardanel’in ürünleri sağlıklı ambalajlara sahiptir, paketlerin üzerinde BPA içermediği yazmaktadır. Bu sebeple kanserojen riski taşımaz.

Dardanel Ton çiftlik balığı mıdır?

Dardanel Ton çiftlik balığı değildir. Yellowfin ve Skipjack cinsi ton balıkları doğal avcılık yöntemiyle Atlantik ve Hint okyanuslarında yakalanır. Doğal avcılıkta kullanılan en yaygın yakalama yöntemi “Purse Seine” metodudur. Gırgır ağı olarak da bilinen bu avlanma aracı, balık sürülerinin etrafını çeviren bir ağ sistemi kurulumuyla devreye girer. Ağ tabanını çevreleyen halatların kapanmasıyla ağzı açık bir poşet şeklini alan dev file ile avlanan ton balıkları, Dardanel’in gemilerinde -18 derecelik dolaplarda depolanır.

Dardanel Ton balığının yararları nelerdir?

Ton balığı en sağlıklı protein kaynaklarından biridir. Omega 3 gibi sağlıklı yağ asitleri içerdiğinden her bireyin günlük öğünlerinde sağlıkla tüketebileceği üründür. Kalp ve damar sağlığını korur, bağışıklığı destekler. Doğal protein ve yüksek Omega 3 içeren ton balığı, 100 gram tüketildiğinde günlük protein ihtiyacının yaklaşık %47'sini karşılar.
Dardanel ton ürünlerinin tüm çeşitlerinde 100 g'da 23.5 g protein olduğu görülüyor. Ton konservelerde protein değeri sadece ton balığından karşılanıyor. 

Konserve ve poşet Dardanel Ton balığını saklamak için doğru yer neresidir?

Dardanel Ton’u buzdolabında saklamaya gerek yoktur. Oda sıcaklığında Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi’ne kadar saklanabilir. Açıldıktan sonra üzerinin yağ ile kaplanarak ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında (4 derece) saklanması ve en fazla 2 gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Dardanel'e Sorun...

Merak ettiklerinizi yandaki formu doldurarak veya 0 (212) 223 88 30 no'lu numaradan bize ulaşarak rahatlıkla sorabilirsin.

Dardanel'e Sorun...