YATIRIMCILARIMIZDAN GELEN SORULAR

Soru 1: 18.12.2020 Tarihli

Soru:

Sayın Yetkililer, en son KAP'a yapatığınız açıklamada, Yunanistan'daki şirketin resmi kuruluşu bildirildi. Ancak orada şirketin süresi 3 ay olarak okuduk. Bunun anlamını çözemedim. 3 ay sonra şirket kapatılacak mı, ya da konunun aslı nedir? teşekkürler.

Cevap :

Dardanel Greece S.A. unvanlı şirketimizin kuruluşu ile ilgili Finansal Duran Varlık Edimi başlıklı kap bildirimimizde, edinme koşullarının 3 ay vadeli olduğunu belirtmiştik.

Edinme koşullarının 3 ay vadeli olmasının anlamı;  Dardanel Greece S.A. unvanlı şirketimizin sermayesi olan 500.000 Euro’nun 3 ay içerisinde ödeneceğidir. Şirket süresiz olarak kurulmuştur.

Soru 3: 25.12.2020 Tarihli

Soru  :

 

Borsa İstanbul'da Şirketiniz Ortağıyım, öncelikle şirketinizde yaşanılan küllerinden doğma hikayesinde yer almaktan çok mutlu olduğumuzu dile getirmek, Sizleri de, bu başarınızdan ötürü tebrik etmek isterim. Hele ki ürünlerde kullanılmaya başlayan son sarı kapaklar bir muazzam 🙂Yeni yatırım planlamalarımız açıklandı. Hayırlı olsun inş. Biz yatırımcılar olarak, yapılacak yatırımların finansmanlarının sağlanması açısından, şirketimizin rasyolarının bozulmaması adına, Şirketimizin Bedelli Sermaye Arttırımı yaparak biz yatırımcıların da sürece dahil edilmesini talep ediyoruz. Lütfen bu talebimiz göz ardı edilmesin.Bu durumun yanında yakın zamanda basında çıkan, ve görselini yukarda paylaştığım , linkini aşağıda attığım açıklamalarda yıl sonu ciromuzun 1.3 milyar olduğunu görüyoruz. Bu bilginin teyidini sizlerden rica etmekteyim. https://m.haberturk.com/canakkale-haberleri-amp/83393761-dardanel-onentas-gida-sanayi-as-ezine-gida-osbye-300-milyon-tllik-yatirim-yapacak

 Bir de yapılan yatırım açıklamalarımız içerisinde Yunanistan yatırımına dair bilgi bulunmamakta, burda ki süreç ne aşamada acaba? Geçmişte yapılan bir basın açıklamasında, yıl sonuna kadar belli olacağı yönünde bir bilgi paylaşımı vardı. Buradaki takvim nedir acaba? Net bir tarih veremiyorsanız bile en azından pozitif tarafta mı negatif tarafta mı devam etmekteyiz 🙂

 

Şimdiden Teşekkürlerimi Sunar İyi çalışmalar Dilerim,

 

 

Cevap :

 

Bahsedilen basında çıkan 1.3 Milyar TL ciro tüm şirketlerimize ait ciroların toplamıdır. Halka açık şirketimize ait ciro henüz açıklanmamıştır. Halka açık şirketin cirosu değildir. 

Yunanistan yatırımlarımıza ait süreç devam etmektedir.

Soru 2: 18.12.2020 Tarihli

Soru  :

Sn.Yetkili, 30.09.2020 tarihli bilançonuzun 38. sayfasında 30.09.2020 tarihi itibariyle Teminat/Rehin/ipotek verilen kısmında 1.5 milyar tl olduğu görülüyor. Acaba bu ipoteklerin hangisi veya hangileri ne zaman kalkacak? Yani hangi ipoteğin karşılık yükümlülüğünüz ne zaman bitecek? Bilançoda şirketin toplam borcu yaklaşık 552 milyon görülüyor, ancak ipotek bedeli 1.5 milyar. Bunun anlamı nedir? Neden borcun 3 katı ipotek verilmiştir? Bir yatırımcınız olarak bunları öğrenmek ve önümü görmek istiyorum. Tşk.ler.

Cevap :

30.09.2020 tarihli raporumuzda kısa ve uzun vadeli yükümlüklerin toplamı belirttiğiniz gibi 551 milyon TL’dir. Toplam yükümlülüğümüz içerisinde 420 milyon TL finansal borçlarımız bulunmaktadır.

Faiz oranı, kur gibi gerekçelerle borcun 3 – 4 katı tutarlar ile mali mevzuat gereği teminat verilmektedir.

Soru 4: 8.01.2021 Tarihli

Soru  :

 

Dardanel hisse senedi yatırımcınız olarak ;

Bilgilenmek istediğim 3 başlık aşağıdaki gibidir.

▪︎Covid-19 salgınına karşı tedbiren ileri bir tarihe ertelenmiş olan Genel Kurul toplantımızın,

Hangi tarihte yapılacağına ilişkin yeni tarih ilan edilmesi gerektiginin önemine inanarak,

Bu konuda bir KAP duyurusu yapılmasını rica ediyorum.

▪︎Ayrıca,Yunanistan'dan şirket alımıyla ilgili de 2020 Yıl sonunda anlaşmanın olacağı beyan edilmişti,

Bu konudaki gelişmelerle ilgili de KAP duyurusunu sabirsızlıkla bekliyorum.

▪︎Yıllık bilanço ilanı ile birlikte,Yıldız Pazar başvurusunda bulunacağımızı da duyurduğunuz için 

Bilanço tarihini merak ediyor ve Direkt olarak Yıldız Pazar'a mı geçebileceğimiz ;Yoksa Alt Pazar ve Ana Pazar'a geçip 

Sırasıyla mı Yıldız Pazar'a kadar yükselebileceğimiz konularında 

Aydınlatıcı bilgilerinizi rica ediyorum.

 

Son bildirimde ilan edilen 

Birbirinden degerli 4 yatırım projemiz için de ayrıca gönülden kutlar, başarılar dilerim. Anka kuşumuzun 

Uçtuğu günleri birlikte göreceğiz inşallah..

 

Genel kurul tarihi,

Yunanistan yatırımı ve

Pazar geçiş süreci

Konularda dönüşünüzü önemle rica ederim.

 

 

Cevap :

 

Genel Kurul :

Şirketimizin 11.12.2020 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında; 15 Aralık 2020 günü yapılması kararlaştırılan Olağan Genel Kurul Toplantımızın Covid-19 salgınına karşı tedbiren iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilmişti. Yeni bir tarih belirlendiği takdirde KAP’ta gerekli ilan duyuruları yapılacaktır.

 

Yunanistan Yatırımı:

Yunanistan yatırımlarımıza ait süreç devam etmektedir. Şirket yönetiminin aldığı kararları, diğer hususlarda olduğu gibi bu hususla da ilgili olarak KAP’tan takip edilmesi gerekir.

 

Yıldız Pazar:

15.11.2020 tarihli kap açıklamamızda hisse senetlerimizin BİST  yıldızlar  pazarında  işlem görmesi  için gerekli tüm şartları sağlamış durumda olduğunu ve 2020 yılsonu bilançonun verilmesi ile beraber pazar değişikliği için  BİST‘e müracaat edileceği bildirilmişti. Bu tespit şirketimizin yaptığı tespit olup buna göre BİST yönetimine müracaat edilecek, karar BİST yönetimince alınacaktır.