Ocak 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin’in Hubei Eyaletinde Korona virüs (COVID-19) hastalığının ortaya çıktığını ilan etmiştir. Dünya Sağlık Örgütü virüsün yayılma riskinin olduğunu vurgulayarak dünya genelindeki kamu sağlığı yetkililerini muhtemel bir COVID-19 salgını için harekete geçirmiştir.

Dardanel Şirketler Grubu olarak var olan gıda ve iş güvenliği / sağlığı kurllarımıza ek olarak bu hastalığın yayılmasını durdurmak veya yavaşlatmak ek olarak aldığımız aksiyon planı aşağıdaki şekildedir:

1. Öncelikle personelin bu konuda bilgilenmesini sağlamak için eğitimler tekrarlanmıştır. Panik ortamı oluşturmadan personellerin bilinçlenmesi sağlanmıştır.
Eğitimlerde özellikle el temizliğinin önemi anlatılarak öksürme ve hapşırma sonrası, yemeklerden önce, tuvalet giriş ve çıkışlarında, eller kirlendiğinde ellerin yıkanması gerektiği vurgulanmıştır.
2. Personeli el yıkamaya ve virüsten korunmaya teşvik edici broşürler asılmıştır.
3. Termal kamera ile fabrikada çalışan tüm personelin girişte ateşi ölçülmekte, 37,5 ̊C ve üzerindeki kişiler sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir.
4. Tüm personeller fabrika sahasına özel yapılan kabinden tek tek geçerek girmektedir. Bu kabin içinde dezenfektan ile sisleme uygulaması yapılmaktadır.
5. Özellikle ortak kullanım alanları olan soyunma odaları, kantin, tuvaletler ve yemekhanede zeminler, masalar, tezgahlar, lavabolar, kapı kolları, musluk başları, elektrik düğmeleri hipoklorit içerikli (en az %1 hipo içermeli) kimyasal ile en az günde 2 defa silinmesi/yıkanması ve alkol bazlı (en az %77 alkol içermeli) dezenfektan ile dezenfekte edilmesi sağlanmaktadır. Yapılan temizliklerin etkinlikleri swap ile kontrol edilmekte ve sonuçları ilgililere iletilmektedir.
6. Kantinde bulunan kesme şeker, tatlı gibi ağzı açık ürünlerin, yemekhane içindeki ağzı açık baharatların kaldırılması, ortak kullanım olan limon/yağ ünitesinin musluklarına yemek saatinde her 15 dk da bir dezenfektan sıkılması, tek kullanımlık tuzluk, karabiberlik, kapalı bardak su ve ambalajlı ekmek uygulamasına geçilmesi sağlanmıştır.
7. Yemekhanede yoğunluk yaşanmaması için yemek servis süreleri uzatılmıştır. Bu uygulama ile personellerin birbirlerine 1 er metre mesafede oturmaları sağlanmaktadır.
8. Yemekhane girişine ve turnikelere, kantin alanına, ofislere el dezenfeksiyonu için alkol bazlı dezenfektan konulmuştur.
9. Kantinin altında bulunan ortak oturma alanı kapatılmıştır.
10. Ofisler, soyunma odaları, depolar ve üretim alanları ULV cihazı ile günlük olarak dezenfekte edilmektedir.
11. Üretim alanları dışındaki bölgede (fabrika dış sahasında) günlük olarak kimyasal bazlı dumanlı ilaçlamaya virüs nedeni ile planlanan tarihten önce başlanmıştır.
12. Gün içerisinde farklı kişilerle görüşen muhasebe, satınalma, insan kaynakları gibi departmanlarda çalışan personellerin mümkün olduğunca dışarıdan gelen kişilerle yakın temasta bulunmaması, kendi el ve ekipmanlarını dezenfekte etmeleri için gerekli bilgilendirmeler yapılmış, gerekli dezenfektan ve uygulayıcı ekipmanlar sağlanmıştır.
13. Tekrar kullanılan bardak, çatal, tabak gibi ekipmanlar 80 C ve üzerinde yıkanmaktadır.
14. Tüm fabrika genelinde ofisler de dahil olmak üzere kolay ulaşılabilir noktalara el dezenfektanları yerleştirilmiş ve sürekli dolu tutulması sağlanmaktadır.
15. Servis araçları içinde bulunan tutunma barları, koltuk başlarındaki sert aksamlar en az %1 lik hipo içeren çözelti ile her kullanım sonrasında silinmektedir.
16. Servis içleri de ULV cihazı ile günlük olarak dezenfekte edilmektedir.
17. Her 4 saatte bir İK genel hizmetlerde çalışan bayan personellerimiz alkol bazlı dezenfektan ile ofislerdeki tüm masalar, kapılar, kapı kolları, sandalyeler, masa telefonları, elektrik açma kapama düğmeleri, yazıcılar gibi herkesin temas ettiği yüzeyleri dezenfekte etmektedir. Herkes kendi bilgisayar, mouse, cep telefonu gibi eşyalarının dezenfeksiyonundan sorumludur.
18. Üretim zeminleri üretim boyunca her 4 saatte bir 30 – 50 ppm klorlu su ile üretim tarafından temizlenmektedir.
19. Üretim de bulunan perdeler ve giriş perdeleri 4 saatte bir alkol bazlı dezenfektan ile üretim personeli tarafından temizlenmektedir.
20. Üretim girişlerindeki ayak havuzlarının klor konsantrasyonu 200 – 500 ppm arasındadır.
21. Tuvalet zeminleri İK genel hizmetler tarafından 4 saatte bir klorlu su ile silinmektedir.
22. “Tedbir için diğer kişilerle aranızda 1 metre mesafe bırakınız.” Uyarı levhaları yemekhane, kantin, dinlenme alanları, duyuru panoları ve ofislere asılmıştır.
23. İmzalatılacak fatura, talep formu gibi dokümanlar gün içerisinde belirlenen tek bir kişide toplanması ve tek bir zamanda imzalanmasının sağlanması Korona virüs için alınan tedbirlerden bir diğeridir.

Eğitimlerde Korona virüsünden korunma, bulaşma yolları, belirtiler ve tedavi süreci ile ilgili personellere bilgilendirme yapılmıştır.

Covid-19 virüsünden korunmak için;
1. El hijyenine önem verilmeli
2. Kapalı alanlar sık sık havalandırılmalı
3. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalı
4. Ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalı
5. Tokalaşma, sarılma ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalı
6. Eller su ve sabun ile en az 20 sn yıkanmalı ve el dezenfektanı kullanılmalı
7. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmeli, min 7 saat uyunmalı.
8. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız dirsek içi ile uygun şekilde kapatılmalı
9. Virüs nemli ortamlarda barındığı için burun ve ağız içi %1 lik tuzlu su çözeltisi ile günde en az 1 defa temizlenmelidir.

Covid-19 virüsü nasıl bulaşır?

Hasta kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla ortaya çıkan damlacıklar yoluyla bulaşır.

Covid-19 virüsü almış bir kişide belirtiler nelerdir?

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı

Covid-19 virüsü için tedavi nedir?

Özel bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte destekleyici tedavi yöntemleri uygulanır.
BALIĞINI SORGULA
" width="248" height="244" alt="Dardanel"/>

BALIĞINI SORGULA

  • KODU BUL
  • SORGULA
  • SONUÇ
Aranıyor...

Girdiğin kod 4.2 milyon kayıt arasında aranıyor. Bu işlem biraz sürebilir...

Yönlendiriliyorsunuz...

0%

Girdiğin kod ile ilgili herhangi bir sonuç bulunamadı. Lütfen kontrol edip tekrar dene.d!